A ČO NA TO NAŠA PRÍRODA?

A ČO NA TO NAŠA PRÍRODA

 

NAOZAJ NEMÁME ČAS ZAOBERAŤ SA "TAKÝMITO ZBYTOČNOSŤAMI"?

Výrobky našej modernej doby sú úplne iné ako tie, ktoré ľudia používali ešte pred 100 rokmi. Ak sa vyberieme do skanzenu alebo len tak na pôdu k starej mame, zistíme, že väčšina vecí bola vyrobená z dreva, keramiky, skla alebo kovu, slamy či iných prírodných materiálov. Všetok odpad bol vtedy recyklovateľný, prirodzene rozložiteľný alebo kompostovateľný. V tých časoch by ste nenašli veľa kozmetických alebo čistiacich prostriedkov, okrem koreňov mydla, octu, sódy alebo prášku na zubné kefky. Používali sa tiež väčšinou domáce masti, masť na mazanie alebo ošetrovanie a ricínový, ľubovníkový a iné prírodné oleje. 

 

 

1092e1740d0b5ef6bc912dd0fa1f7b24

 


Ťažko porovnávať toto obdobie s dneškom, keď si väčšina z nás v ekonomicky vyspelých krajinách už po prebudení dáva do úst zubnú kefku plnú chemikálií a farbív. Nehovoriac o hromadách ďalších krémov a toaletných potrieb so syntetickými prísadami. Potom sa obliekame do umelého oblečenia a chodíme konzumovať potraviny, ktoré sú plné chemikálií a konzervačných látok. Väčšinu moderných výrobkov teda môžeme prirovnať k umelým látkam, ktoré sa ťažko rozkladajú a hromadia sa nielen na skládkach, ale aj v ľudskom tele. A teraz sa dostávame k podstate veci, do ktorej môže zasiahnuť každý, ak si zodpovedne uvedomí svoj vlastný prínos a vplyv na prírodu a tvory, ktoré v nej žijú.

 

 

 

 

Väčšina ľudí nie je ľahostajná k odlesňovaniu dažďových pralesov ani k ekologickým katastrofám. Obrazy zmrzačených zvierat a zdevastovanej prírody zasiahnu každého človeka prirodzeným súcitom. Hnevá ich spôsob, akým ľudia dokážu zaobchádzať s prírodou. Málokto si však uvedomuje, že aj on sám má na tom svoj podiel a že svojím správaním a spôsobom života prispieva buď k jej rozkvetu, alebo opäť k jej ničeniu. 

 

 

RawGanges


Väčšina obyvateľov moderného sveta pravidelne prispieva svojím spôsobom života k znečisťovaniu vodných tokov, rovnako ako chemické továrne, na ktoré sa ukazuje prstom v prospech toxických skládok. Splašky z našich domovov totiž prúdia do riek, rieky do morí a oceánov a na svete už neexistuje miesto, kde by sa chemikálie neobjavili v telách zvierat, hoci žijú v odľahlých častiach planéty.


Nie je čas to zmeniť? Môžeme začať dbať na to, aby sme neznečisťovali vodu. Môžeme prestať používať umelo farbené výrobky, chemické a neprirodzene vylepšené kozmetické alebo čistiace prostriedky. Môžeme sa začať informovať o škodlivých etických látkach v potravinách a prestať si ničiť telo pomalou chemickou samovraždou. Bohužiaľ, hoci je to rozhodnutie každého z nás, konanie jedného človeka nevyhnutne ovplyvní mnohých ďalších a dobrovoľnú nevedomosť a nezáujem odnesie príroda a tvory v nej žijúce.


NEVZHĽADNÁ PENA SPÔSOBENÁ NEZACHYTENÝMI TENZIDMI V ČISTIARNI ODPADOVÝCH VÔD A JEJ CESTA Z RIEK DO MORÍ

 

 

Ak sa nezamyslíme včas, teda skôr, ako si kúpime výrobok, jedlo alebo oblečenie, dostaneme sa do začarovaného kruhu, v ktorom sa stále zaoberáme dôsledkami zlých rozhodnutí. Musíme začať vopred premýšľať o tom, či si výrobok kúpime, či ho naozaj potrebujeme a či bude dobrý pre nás a pre okolitú prírodu. Musíme sa zamerať na kvalitu, a nie na kvantitu alebo televíznu reklamu.  

 



Aký vplyv má kozmetika a čistiace prostriedky na životné prostredie? 

 

64d9782ddad87b5f19927cdfcfff0483 (1)SYNTETICKÉ POLYMÉRY

  • silikóny, polyakryláty, polybutylén, polyetylén, polykaprolaktón atď.
  • umelé zlúčeniny sú ťažko biologicky rozložiteľné



PRODUKTY DESTILÁCIE ROPY

  • nazývané aj minerálne oleje alebo parafíny
  • veľmi lacné
  • odolávajú prirodzeným procesom prebiehajúcim v prírode a sú slabo biologicky odbúrateľné



TENZIDY

  • súčasť čistiacich a pracích prostriedkov
  • majú rôzne chemické zloženie a rôzne účinky na životné prostredie
  • v západnej Európe sa spotrebuje približne 1 milión ton detergentov obsahujúcich tenzidy

BEŽNÁ KOZMETIKA

  • má tiež rôzne zloženie a obsahuje vyššie uvedené chemické látky
  • od ropných zlúčenín (minerálne oleje) až po silikóny a syntetické emulgátory, tenzidy a konzervačné látky
  • pri zmývaní z tela sa niektoré nezachytené chemikálie dostávajú do riek a prostredia, v ktorom žijeme

 

 

PREVZATIE ZODPOVEDNOSTI ZA TYP VÝROBKOV, KTORÉ KUPUJETE

7-days-of-garbage-environmental-issues-photography-gregg-segal-7

Celkové množstvo čistiacich prostriedkov je obrovské. Napríklad v Rakúsku spotrebujú domácnosti približne 70 tisíc ton pracích prostriedkov, 20 tisíc ton zmäkčovačov tkanín a 50 tisíc ton iných čistiacich prostriedkov. 


Žiaľ, nemôžeme predpokladať, že bezohľadnosť a nekonečná honba firiem za väčším ziskom sa v blízkej budúcnosti nejakým zásadným spôsobom zmení, ani že prevezmú plnú zodpovednosť za svoje konanie a budú zodpovedne pristupovať k otázkam životného prostredia a študovať, ako čo najviac prospieť ľuďom na úkor vlastných ziskov. K takejto sebareflexii dochádza len zriedkavo, a preto zostáva práca na nás, na vyvíjanie tlaku zo strany spotrebiteľov a médií, aby sme zabránili zbytočnému používaniu škodlivých chemických látok. Aby sme znížili alebo úplne zabránili znečisťovaniu prostredia, v ktorom žijeme.

Stále sa dostávame k tomu, že zmena prichádza zdola, z nášho vnútra. Keď vaše telo a vaše okolie vie, že vám na ňom naozaj záleží, že vám naozaj záleží na tom, čo mu prospieva, že cítite, že ste neoddeliteľne spätí so všetkým okolo vás a vo vás. Všetko sa vám začne vracať, začnú vás sprevádzať šťastné náhody, šťastní ľudia, zdravie a voňavá príroda.


 

 

Je na každom z nás a na prevzatí zodpovednosti za svoj nákup.