Neustále sa rozširujúci sortiment výrobkov, rastúci počet predajní, rastúci predaj a záujem spotrebiteľov o všetko "prírodné a originálne". To všetko robí z prírodnej kozmetiky popri wellness a pánskej kozmetike jeden z najväčších kozmetických trendov súčasnosti. Hoci sa kozmetické spoločnosti a siete drogérií predháňajú v uvádzaní ďalších značiek na trh, stále pretrváva nejasnosť v tom, čo označenie "prírodný" alebo "organický" skutočne znamená. Ak si kúpite "prírodný" krém, šampón alebo make-up, môže ísť o výrobok, v ktorom úplne dominujú syntetické zložky a ktorý bol možno testovaný na zvieratách. O "ekologickom" pôvode rastlinných zložiek sa tiež môžete len dohadovať. Nemáte sa kde sťažovať, pretože nič z toho nie je v rozpore so zákonom.
Je to tak - niektoré značky majú také dobré meno, že spotrebitelia jednoducho dôverujú tvrdeniam ako "bez syntetických zložiek" alebo "netestované na zvieratách". Napriek tomu existujú určité normy a certifikáty, ktoré môžu uľahčiť orientáciu na trhu. Pri výbere môžete uplatniť niekoľko hľadísk.
Čo si predstaviť pod pojmom ekologická alebo bio kozmetika?
Vo všeobecnosti platí, že prírodná kozmetika by mala obsahovať len alebo prevažne prírodné zložky, t. j. tie, ktoré pochádzajú z rastlín alebo minerálov. Rôzne normy povoľujú rôzne percentuálne podiely syntetických zložiek, zvyčajne od 0 % do 30 %. Prístup k používaniu syntetických konzervačných látok, živočíšnych látok alebo požiadaviek na ekologické obaly je nejednotný.
Označenie organická kozmetika alebo biokozmetika sa zvyčajne chápe ešte prísnejšie - zložky by mali v čo najväčšej miere pochádzať z kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva alebo z kontrolovaného zberu na prísne vybraných miestach. Nesmú byť testované na zvieratách ani obsahovať GMO. Je zakázané používať ropné deriváty, syntetické farbivá, parfumy a konzervačné látky. Je to podmienka vysledovateľnosti ekologických surovín bez ohľadu na krajinu spracovania. Povinné je aj používanie recyklovateľných obalových materiálov a pravidlom je balenie len do najnutnejších obalov.
Zatiaľ čo označovanie biopotravín podlieha právnym predpisom EÚ, používanie pojmov "ekologický" alebo "prírodný" v kozmetickom priemysle zatiaľ nie je zákonom obmedzené. V praxi to znamená, že každá krajina, združenie alebo dokonca jednotlivý výrobca si zatiaľ môže definovať pojem "prírodná kozmetika" podľa vlastných kritérií. Pokus o zjednodušenie súčasnej situácie je na mieste. Ako ukazuje úspech certifikovaných biopotravín v Európe, spotrebiteľský potenciál prírodných výrobkov je obrovský.
ZNÁMKY, KTORÉ POMÔŽU
Biodynamické poľnohospodárstvo je alternatívny spôsob hospodárenia, ktorý opísal rakúsky zakladateľ antropozofie, filozof, pedagóg a ezoterik Rudolf Steiner. Nebol jediný, kto si začal všímať, že potraviny, s ktorými sa denne stretáva, chutia úplne inak ako tie isté potraviny z jeho detstva. Správne usúdil, že zmena chuti a kvality bola spôsobená drancovaním poľnohospodárstva, používaním dusíkatých hnojív,
V roku 1924 zorganizoval Steiner v Sliezsku sériu prednášok pre približne 100 poslucháčov, na ktorých vysvetlil svoju myšlienku "poľnohospodárskeho organizmu", ktorá spočívala v ohľaduplnom spôsobe hospodárenia obohatenom o nový spôsob hnojenia a oživovania pôdy pomocou špeciálnych biodynamických prípravkov na zlepšenie odolnosti plodín. Pri biodynamickom spôsobe pestovania plodín sa zohľadňujú aj kozmické procesy, berie sa do úvahy vplyv planét, hviezd, Mesiaca, Slnka, súhvezdí a ich postavenie vo zverokruhu.
V roku 1928 bola zavedená ochranná známka Demeter na označenie produktov biodynamického poľnohospodárstva. Túto značku môžu niesť len výrobky alebo farmy, ktoré spĺňajú prísnu normu Demeter a okrem toho dodržiavajú požiadavky a smernice krajiny pre ekologické poľnohospodárstvo.
Certifikované zložky Demeter nájdete v produktoch AEOS.
Najstaršia, pôvodne len v Nemecku platná značka kvality z roku 1996 (udeľuje ju nemecké združenie Cosmos Organic/Natural BDIH - Nemecký zväz priemyslu a obchodu, ktorý združuje obchodné a výrobné spoločnosti v oblasti liečiv, zdravotníckych výrobkov, potravinových doplnkov a kozmetiky) je dnes jednou z najpoužívanejších ochranných známok, a to aj na medzinárodnej úrovni.
Výrobky s certifikátom BDIH nesmú obsahovať ropné produkty, syntetické konzervačné látky, vonné látky ani syntetické farbivá. Suroviny sa nesmú získavať z mŕtvych zvierat a výrobky a zložky sa nesmú testovať na zvieratách. Rastlinné suroviny musia podľa možnosti pochádzať z ekologického poľnohospodárstva alebo z kontrolovaného zberu vo voľnej prírode. Dodržiavanie podmienok posudzuje medzinárodný inštitút Ecocontrol v Osterode.
Upozornenie: označenie BDIH nemusí nevyhnutne znamenať, že výrobok je ekologický! V čase vypracovania smernice sa na ekologický pôvod prírodných surovín nekládol taký dôraz ako v súčasnosti. Z týchto dôvodov sa v názve nenachádzajú pojmy "Kontrollierte Natur Kosmetik" a "Kontrollierte Natur Kosmetik", ale "bio". Hoci sa pri výrobe spravidla používajú certifikované biosuroviny, ich skutočný podiel v konečných výrobkoch sa na obale neuvádza v percentách.
Značky: Inika Organic
Ak prírodná kozmetika pochádza z francúzsky alebo anglicky hovoriacich krajín, na obale výrobku môžete nájsť logo "EcoCert" alebo "Soil Association Organic Standard". Obe tieto značky potvrdzujú, že výrobky obsahujú zložky z kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva a na rozdiel od značky BDIH informujú o skutočnom podiele týchto zložiek vo výrobku. EcoCert bol pôvodne len certifikačným a kontrolným orgánom pre ekologické poľnohospodárstvo, v súčasnosti je jednou z najväčších certifikačných spoločností pre ekologické kozmetické výrobky.
Od roku 2002 ponúka dva certifikáty - "Ecocert ECO" pre výrobky, ktorých obsah je z 95 % prírodného pôvodu, 5 % všetkých a 50 % rastlinných zložiek ekologického pôvodu. Prísnejší "EcoCert BIO" označuje výrobky, ktoré sú z 95 % z prírodných zložiek a 10 % všetkých a 95 % rastlinných zložiek vo výrobku je ekologického pôvodu. Percentuálny podiel ekologických zložiek je uvedený na obale. Výrobky s ochrannou známkou Ecocert nesmú obsahovať geneticky modifikované suroviny, parabény, fenoxyetanol, nanočastice, silikóny, deriváty PEG, syntetické parfumy a farbivá a zložky získané z mŕtvych zvierat.
V závislosti od množstva použitých ekologických zložiek sa udeľujú dva typy ochranných známok:
Ecocert Organic Cosmetic Musia zároveň spĺňať nasledujúce požiadavky: |
Ecocert Natural Cosmetic Musí spĺňať súčasne tieto požiadavky: |
Podobná značka "Charte Cosmebio", ktorú udeľuje francúzske obchodné združenie výrobcov ekologicky kontrolovanej kozmetiky Cosmebio, je tiež založená na normách EcoCert.
Britské združenie Soil Association Certification Limited (certifikácia kozmetických výrobkov od roku 2002) zaručuje v prípade prírodnej kozmetiky minimálne 70 % ekologických zložiek ekologického pôvodu (aj tu je konkrétny percentuálny podiel stále uvedený na každom výrobku); v prípade výrobkov označených len slovom "bio" a logom je povinných minimálne 95 %.
Značky: Codex Beauty, Sappho New Paradigm
CCPB je talianska certifikačná spoločnosť zameraná na prírodné a ekologické výrobky a na ekologické kontrolované poľnohospodárstvo. Výrobná norma tohto systému zahŕňa minimálne požiadavky na získanie dvoch typov výrobkov: biokozmetiky a kozmetiky s bio prísadami, ktoré sú klasifikované podľa obsahu zložiek pochádzajúcich z ekologického poľnohospodárstva.
ČO JE TO ORGANICKÁ KOZMETIKA
Aby sa kozmetický výrobok mohol nazývať ekologickým, musí obsahovať minimálne 95 % ekologických zložiek a zložky musia byť z 95 % certifikované (prírodné min. 90 % prírodných zložiek): pri výrobe sa nesmú používať ropné deriváty: parafín, formaldehyd a farbivá syntetického pôvodu. Tieto zložky sú nahradené rastlinnými derivátmi, ktoré sú bezpečnejšie pre ľudské zdravie a pri ktorých sa venuje väčšia pozornosť ochrane životného prostredia. Certifikovaná kozmetika má vďaka obmedzenej prítomnosti syntetických látok väčšiu afinitu k pokožke. V tejto kozmetike je stanovené používanie prírodných zložiek, ako sú kvetinové vody, rastlinné oleje, éterické oleje a fytopreparáty z ekologického poľnohospodárstva. Ekologická kozmetika neobsahuje gmo ani syntetické parfumy.
Značky: Kjaer Weis, Inika Organic
Potravinový reťazec ekologických potravín. OFC schvaľuje austrálsku národnú normu pre ekologickú kozmetiku, ktorá je jednou z najvyšších svetových noriem pre ekologickú kozmetiku. Keď na škatuli uvidíte tento symbol, je to záruka, že výrobok obsahuje viac ako 70 % certifikovaných organických zložiek.
Značky: Inika Organic
Spoločnosť True Friends of Natural and Organic Cosmetics alebo NaTrue svojím certifikátom potvrdzuje, že výrobky sú minimálne zo sedemdesiatich piatich percent prírodné. Podmienkou získania certifikátu je jasne uvedené zloženie podľa INCI, preukázaný pôvod surovín, informácie o výrobnom procese a, samozrejme, uvedenie percentuálneho podielu prírodných látok, ktoré výsledný výrobok obsahuje. Spoločnosť NaTrue kontroluje tieto parametre priamo vo výrobe, nielen na základe dokumentácie. Môžete sa spoľahnúť, že všetky zložky výrobku s týmto logom sú prírodného alebo ekologického pôvodu a neobsahujú umelé vonné zložky, geneticky modifikované suroviny, syntetické farbivá a konzervačné látky a výrobok ani jeho zložky neboli testované na nemých tvárach. Certifikát sa udeľuje na dva roky, po uplynutí ktorých sa musí certifikačný postup zopakovať.
Značky: Aeos Energised Organic Skincare (Ekologická starostlivosť o pleť).
USDA Organics je americká certifikácia pre výrobky, ktoré spĺňajú kritériá ekologického poľnohospodárstva. Cieľom tejto federálnej organizácie USA je chrániť životné prostredie, podporovať obchod a komunity. Ministerstvo poľnohospodárstva USA prostredníctvom nej reguluje normy pre voľný zber, spracovanie a balenie voľne rastúcich plodín, ako aj pre ekologické poľnohospodárstvo. Okrem toho kontroluje zaobchádzanie s hospodárskymi zvieratami - voľný výbeh, krmivo z prírodných zdrojov bez pridaných antibiotík a rastových hormónov. Normy USDA nepovoľujú používanie geneticky modifikovaných surovín, pesticídov a umelých hnojív, ako aj iných chemických látok, ktoré majú nepriaznivý vplyv na ľudské zdravie.
Výrobky s certifikátom USDA sú certifikované len vtedy, ak sú zložené z najmenej 95 % z ekologických zložiek.
Značka: Juice Beauty
Na národnej úrovni spoločnosť Biocert Italia v spolupráci s výrobcami z tohto odvetvia a zástupcami akademickej a vedeckej sféry začala regulačnú cestu a vytvorila disciplinárne komisie pre organickú kozmetiku. V súlade s tým musí byť kozmetický výrobok, ktorý má byť certifikovaný, vyrobený: s
zoznamom zakázaných látok (pozri webovú stránku BioCert), bez použitia geneticky modifikovaných organizmov, bez použitia ionizujúceho žiarenia. Okrem toho všetky prvky v ňom obsiahnuté musia byť prírodného pôvodu a musia pochádzať z kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva (potvrdené dokumentmi).
Značka: Dafnas Ayurvedic Skincare
Organic Trade Association (OTA), obchodné združenie spoločností podnikajúcich v ekologickom priemysle v Severnej Amerike. Poslaním OTA je podporovať a chrániť obchod s ekologickými výrobkami a značky, ktoré sa na ňom podieľajú, v prospech životného prostredia, poľnohospodárov, verejnosti a hospodárstva.
OTA predpokladá, že ekologické výrobky sa stanú významnou súčasťou každodenného života a zlepšia život ľudí a životné prostredie. OTA zastupuje podniky v celom dodávateľskom reťazci ekologických produktov a zaoberá sa všetkými relevantnými parametrami na splnenie udržateľnosti, environmentálnej udržateľnosti vrátane potravín, textilu,
výrobkov osobnej starostlivosti a ďalších sektorov. Združenie Organic Trade Association bolo založené v roku 1985 v Spojených štátoch a Kanade. Od svojho vzniku sa združenie stalo kľúčovým hráčom pri formovaní regulačného a trhového prostredia pre ekologické/udržateľné výrobky.
Značka: Vapour Beauty
Blogogické poľnohospodárstvo je jednoznačne lepšie pre naše životné prostredie aj pre naše telo, pracuje v súlade s prírodou a nie proti nej. Zložky v našich výrobkoch sú kontrolované a certifikované spoločnosťou ECOGRUPPO Italia.
Značky: (M)anasi 7
Vegan - žiadne živočíšne produkty a netestované na zvieratách, to sú základné podmienky Britskej vegánskej spoločnosti na získanie tohto certifikátu. S logom kvetu získate výrobok vyrobený v súlade s filozofiou vegánskeho životného štýlu. Nenájdete v nich teda mlieko, vajcia, med, živočíšne tuky a samozrejme nie sú testované na zvieratách.
Značky: Codex Beauty, Inika Organic, DedCool, Sappho New Paradigm
Okrem vyššie uvedených certifikátov existuje jediné medzinárodné kritérium, ktoré zohľadňuje (ne)testovanie na zvieratách. Okrem skratky sú výrobky označené logom králika (pozor, takýchto obrázkov si môžete pozrieť viac, ale skutočný králik je len jeden). Certifikát udeľujú jednotlivé organizácie v Európe, USA alebo Austrálii pod záštitou Koalície za ukončenie pokusov na zvieratách. Českú republiku v súčasnosti zastupuje mimovládna organizácia Svoboda zvířat, ktorá poskytuje informácie o tejto téme a môže sprostredkovať udelenie certifikátu.
Spoločnosti s certifikátmi HCS, Cruelty Free a Not Tested On Animals nesmú samy vykonávať pokusy na zvieratách ani ich zadávať iným subjektom. Okrem toho nesmú používať zložky, ktoré boli po určitom dátume nanovo testované na zvieratách. Existujú však aj značky, ktoré spĺňajú kritériá, aj keď nemajú certifikát - napríklad preto, že výrobcovia o certifikáciu nepožiadali alebo preto, že netestovanie na zvieratách automaticky vyplýva z podmienok certifikátov, ktoré už majú. Podrobný zoznam nájdete na webovej stránke organizácie Animal Freedom.
Značky: Codex Beauty, Alima Pure, Inika Organic, DedCool, Sappho New Paradigm, Gressa Skina, Aether Beauty, Juice Beauty
EWG VERIFIED™ uznáva výrobky, ktoré spĺňajú najprísnejšie normy EWG pre vaše zdravie. Naším konečným cieľom je, aby všetky výrobky na trhu neobsahovali škodlivé chemikálie, takže rozhodovanie o nákupe môže byť konečne bez stresu. Tím vedcov - toxikológov, chemikov a epidemiológov - skúma každý výrobok, takže si môžete byť istí, že výrobok so symbolom EWG VERIFIED™ spĺňa najprísnejšie normy. Najdôležitejšie je, že spoločnosť EWG VERIFIED™ je 100 % transparentná, pokiaľ ide o naše kritériá a hodnotenia.
Keď na výrobku uvidíte značku EWG VERIFIED™, budete vedieť, že výrobok spĺňa najprísnejšie kritériá EWG. Môžete si byť istí, že výrobok neobsahuje zložky, ktoré vzbudzujú obavy podľa noriem EWG. Výrobky nemôžu obsahovať žiadne zložky uvedené na zozname EWG "Neprijateľné", čo znamená zložky, ktoré predstavujú riziko pre zdravie, ekotoxicitu a/alebo kontamináciu.
Poskytuje úplnú transparentnosť. Musí spĺňať normy EWG pre označovanie zložiek, poskytovať úplnú transparentnosť EWG vrátane vonných zložiek. Používa správne výrobné postupy. Výrobcovia výrobkov musia vypracovať a dodržiavať aktuálne správne výrobné postupy, aby ďalej zabezpečili bezpečnosť svojich výrobkov.
Značka: Codex Beauty
Certifikácia B-Corporation je nezávislý štandard, ktorý vyžaduje, aby spoločnosti spĺňali normy sociálnej udržateľnosti, environmentálnej výkonnosti a zodpovednosti a aby boli transparentné pre verejnosť na základe výsledkov ich hodnotenia. Certifikácia B-Lab sa vzťahuje na celú spoločnosť, t. j. na všetky produktové rady a problémové oblasti. O certifikáciu sa môžu uchádzať ziskové spoločnosti všetkých právnych štruktúr podnikania.
Značky: Alima Pure, Aether Beauty
Ide o celosvetové združenie spoločností, ktoré podporujú zdravie našej planéty prostredníctvom príspevkov vo výške 1 % zo zisku na spoločný účet. Tento účet sa potom používa na podporu aktivít zameraných na obnovu a revitalizáciu prírody.
Značky: Alima Pure, Aether Beauty
TerraCycle® je nezávislá organizácia Eliminating the Idea of Waste®. V 21 krajinách riešime tento problém z mnohých hľadísk. TerraCycle zistila, že takmer všetko, čoho sa dotkneme, sa dá recyklovať a zbierať (dokonca aj typicky nerecyklovateľné predmety) prostredníctvom národných recyklačných platforiem. Popredné spoločnosti s nami spolupracujú pri preberaní ťažko recyklovateľných materiálov a ich premene na nové výrobky. Cieľom novej platformy Loop spoločnosti TerraCycle je zmeniť spôsob nakladania s prázdnymi obalmi a premeniť obľúbené značky a ich výrobky na opätovne použiteľné.
PROGRAM PRE SK/EN
Spoločne so spoločnosťou Vapour Beauty sme prispôsobili program Terracycle pre Českú republiku a Slovensko. Nevyhadzujte prázdne nádobky od kozmetiky Vapour, ale dajte im nový život. Za každé 4 prázdne nádobky, ktoré nám prinesiete späť, dostanete darček!!
Značka: Vapour Beauty
Certifikácia FSC je dôveryhodný systém 1. certifikácie lesov a 2. certifikácie kontrolného reťazca s celosvetovou pôsobnosťou. Vďaka svojej transparentnosti, otvorenosti voči všetkým zainteresovaným stranám a prísnym sociálnym a environmentálnym štandardom je FSC podporovaný najväčšími environmentálnymi organizáciami. Prostredníctvom certifikácie spracovateľského (spotrebiteľského) reťazca možno zaručiť, že konečný výrobok pochádza z lesov s certifikátom FSC. V praxi to znamená, že každý spracovateľ v spracovateľskom reťazci od lesa po spotrebiteľa musí získať certifikát FSC. To dáva zákazníkovi istotu, že kupuje výrobok z lesov obhospodarovaných trvalo udržateľným spôsobom.
Značky: Codex Beauty, Aether Beauty, Juice Beauty