CITLIVÁ PLEŤ
Nájsť správnu starostlivosť o citlivú a reaktívnu pleť môže byť veľmi dlhá a náročná cesta. Chcete, aby vaša starostlivosť bola nielen vhodná pre citlivú pleť, ale aj organická a v bio kvalite? V tomto článku vás prevedieme funkčnou kozmetickou rutinou s tými najlepšími výrobkami. A hoci je táto starostlivosť veľmi jemná, je skutočne účinná.
MÁTE NAOZAJ CITLIVÚ POKOŽKU?
Čoraz viac z vás žije v presvedčení, že máte citlivú pokožku. Ale čo je to vlastne citlivá pleť?
Je to typ pleti, ktorý nadmerne reaguje na vonkajšie agresory. Patrí k nim slnko, chlad, vietor, znečistenie, ale aj stres a emócie, hormonálne zmeny alebo zmena kozmetiky. Citlivú pleť si netreba zamieňať s alergiou alebo dočasnou reaktivitou pokožky. Citlivá pokožka je stav, ktorý má svoje špecifické prejavy: začervenanie, pnutie, mravčenie alebo časté pocity horúčavy či opuchu.
Citlivá pokožka veľmi často hraničí s atopickou pokožkou. Obe majú veľmi nízky prah tolerancie a väčšiu tendenciu k vzniku ekzému, rosacey alebo psoriázy.
Citlivú pokožku mám, ak:
- som často vystavený/á začervenaniu
- často pociťujem brnenie, ťahanie a svrbenie
- pokožka výrazne reaguje na zmeny teploty
- pokožka výrazne reaguje na stres, emócie a hormonálne výkyvy
- sa ľahko spálite na slnku
- mám problém nájsť kozmetiku, ktorú moja pleť znáša
CITLIVÁ A SUCHÁ PLEŤ, ROVNAKÝ BOJ?
Toto nie je pravidlo. Ak je vaša pleť precitlivená, ide o stav pleti a nie o typ pleti. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia citlivá pleť nemusí nevyhnutne znamenať suchú pleť. Je možné mať zmiešanú pleť a citlivú pleť.
Preto prvým krokom k výberu správnej starostlivosti o pleť je vždy najprv určiť typ vašej pleti.
PREČO MÁM CITLIVÚ POKOŽKU?
Citlivá pokožka je často dedičná, ale môže súvisieť aj so životným prostredím, stresom alebo používaním nevhodných alebo príliš agresívnych kozmetických výrobkov. Vo všeobecnosti ju charakterizuje zmena funkcie kožnej bariéry, ktorá nedostatočne chráni pokožku pred vonkajšími vplyvmi a umožňuje prenikanie dráždivých látok.
Podstatou citlivosti je zápal, ktorý je veľmi nepríjemný a snažíme sa ho upokojiť správnymi kozmetickými prípravkami.
ALERGICKÉ REAKCIE VS. IRITAČNÉ REAKCIE (podráždenie, ekzém)
Alergické reakcie sa zvyčajne objavujú po opakovanom vystavení látke, ktorú koža netoleruje. Reakcia sa nikdy nevyskytuje pri prvom kontakte, pretože imunitný systém si musí najprv vytvoriť citlivosť/prítomnosť na danú zložku. Ak sa však raz staneme na látku citliví, pravdepodobne na ňu budeme reagovať zakaždým.
Podráždenie sa od alergickej reakcie líši tým, že imunitný systém nie je zapojený a môže sa objaviť pri prvom kontakte s látkou. Reakcia býva okamžitá a priamo úmerná miere vystavenia. S podráždením a dráždivosťou môžu súvisieť aj faktory, ako sú chlad, vlhkosť, sucho alebo teplo. Podráždenie sa vyskytuje na špecifických častiach tela. Zvyčajne na miestach, kde je pokožka veľmi jemná (očné viečka, slabiny, uši, pery). Je tiež pravidlom, že podráždenie kože sa kumuluje. Čím viac sa vystavujete pôsobeniu dráždivej látky, tým rýchlejšie sa podráždenie dostaví.
"ELIMINAČNÁ" KOZMETICKÁ DIÉTA PRI ŤAŽKÝCH KOŽNÝCH VYRÁŽKACH A EKZÉMOCH
Ak nepoznáte príčinu podráždenia alebo ak opakovane trpíte ekzémom, naša zakladateľka Veronika odporúča tzv. eliminačnú diétu. Ide doslova o kozmetický pôst a funguje aj v tých najproblematickejších prípadoch. Bohužiaľ, pri mnohých výrobkoch, ktoré sú označené ako "hypoalergénne", neexistuje žiadna záruka, že výrobok nezhorší už existujúci problém. Pri citlivej a vysoko reaktívnej pleti bohužiaľ prírodná starostlivosť neznamená lepšiu starostlivosť. Používanie silných a koncentrovaných esenciálnych olejov (na dosiahnutie príjemnej vône a aromaterapeutického efektu) môže podráždenú a reaktívnu pokožku zhoršiť rovnako ako bežná starostlivosť.
Na túto tému je užitočná kniha "Nepriatelia pokožky". Môže pomôcť každému, kto stále rozmýšľa, kde môže v jeho prípade spočívať problém. Hoci stále verím, že návrat k syntetickým látkam nie je riešením, vlastným štúdiom aromaterapie som zistil, že aj s prírodnými látkami treba zaobchádzať opatrne a s rešpektom.
CITLIVÁ POKOŽKA: ČOMU BY STE SA MALI VYHNÚŤ
Robíte správne rituály pri starostlivosti o citlivú pleť? Objavte najčastejšie chyby a ich riešenia.
1/ Oplachovanie tváre vodou z vodovodu
Tvrdá voda je nepriateľom citlivej pleti číslo jeden! Často spôsobuje pnutie, vysušenie a svrbenie. Vodný kameň môže pleť oslabiť a zvýšiť jej citlivosť alebo spôsobiť dočasné začervenanie.
Naša rada: Vymeňte vodu z vodovodu za termálnu alebo kvetinovú vodu. Urobte si aspoň týždňové skúšobné obdobie, počas ktorého úplne vylúčite tvrdú vodu z vodovodu zo svojej kozmetickej rutiny a presvedčte sa sami!
2 / Micelárná voda, falošný priateľ citlivej pleti
Ľudia s citlivou pleťou sú často zvyknutí čistiť si pleť vatovým tampónom namočeným v micelárnej vode. Je to problém? Áno, je! Micelárna voda obsahuje micely. Ide o malé čistiace častice, ktoré sú povrchovo aktívne, a preto by nemali zostať na pokožke. Ak sa tak stane a zostanú na pokožke, môžu spôsobiť oslabenie a podráždenie pokožky.
Naša rada: Ak máte radi micelárne vody a zvyknete ich používať, vyberte si podľa možnosti organickú (Inika Organic Phyto-Acive Micellar Rosewater).
3/ Trenie pleti vatovým tampónom
Každodenné gesto, ktoré dráždi precitlivenú pleť.
Naša rada: Vymeňte vatové tampóny za opakovane použiteľné bavlnené štvorčeky, ktoré sú tolerantnejšie pre planétu aj vašu pokožku. Obľúbené pre citlivú pokožku sú tie z eukalyptu. Bavlnený mušelín sa zasa odporúča na odstraňovanie mejkapu.
4 / Horúca voda
Horúca voda má tendenciu vysušovať a zvýrazňovať začervenanie citlivej pleti.
Naša rada: Odpusťte si príliš horúce a príliš dlhé sprchovanie. Ak si to nemôžete úplne odpustiť, nechajte si na pokožke masku (napríklad medovú) aj počas sprchovania alebo dlhého kúpeľa. Ochráni vašu pokožku.
5 / Neustála zmena kozmetických postupov
Častá zmena kozmetických postupov sa vo všeobecnosti neodporúča. Ak máte citlivú a reaktívnu pleť, snažte sa zmenám čo najviac vyhýbať. Ak vaša pleť konečne našla ošetrenie, ktoré jej vyhovuje, môžete ho destabilizovať tým, že ho opäť zmeníte a vrátite sa o niekoľko krokov späť.
Naša rada: Zvoľte si čo najminimalistickejšiu kozmetickú rutinu a meňte ju maximálne každé 3 mesiace.
HLAVNÉ PRAVIDLO PRE CITLIVÚ POKOŽKU
MENEJ JE VIAC!!!
Naším hlavným pravidlom je vyhýbať sa čo najviac dráždivým chemikáliám. Vyhýbame sa teda no-go látkam, ale pozor, rozhodne neplatí, že všetky organické látky sú vhodné pre citlivú pokožku. Sami musíte zistiť, na aké látky vaša pokožka reaguje.
My sa im však rozhodne vyhýbame:
- Alkohol (vysušuje)
- Konzervačné látky
- Syntetickým parfumom, ale aj esenciálnym olejom (zvyšujú pravdepodobnosť reakcie)
- Povrchovo aktívnym látkam, ako sú sulfáty a sírany (narúšajú kožnú bariéru)
- Príliš abrazívne mechanické peelingy z tvrdých zrniek (mikropoškodenie pokožky)
- Chemický peeling a ošetrenia na báze kyselín (mliečnej a ovocnej)
- Rastlinné výťažky (áno, aj tie môžu byť dráždivé)
- Syntetické čistiace prostriedky
- Farby na vlasy
- Kozmetika na nechty
- Opaľovacie krémy
- Farbivá, silikóny
Mali by ste sa vyhýbať esenciálnym olejom?
Na esenciálne oleje si treba dávať pozor. Niektoré môžu pri bezprostrednom kontakte s pokožkou alebo počas dňa vplyvom slnečného žiarenia spôsobiť alergickú reakciu. Snažte sa uprednostňovať výrobky, ktoré sú čo najmenej zaťažené esenciálnymi olejmi.
Venujte osobitnú pozornosť nasledujúcim esenciálnym olejom:
Bergamot, citrusové esenciálne oleje, cinton, citrónová tráva, verbena, citronela, limonén, limetka, mäta pieporná, santalové drevo, čajovník, eugenol, jazmín, geraniol, Eukalyptus, mäta pieporná, mäta, šalvia, klinček, škorica, gáfor, levanduľa, medovka, tymián, ylang ylang, zázvor, vavrín, rozmarín, tokofenol, linalool a ďalšie. .
Tento zoznam nie je ani zďaleka úplný a je dôležité si uvedomiť, že esenciálne oleje sú najsilnejšie výťažky z bylín a kvetov. Môžu mať a majú blahodarné a liečivé účinky na našu pokožku. V neprimeraných dávkach alebo pri neznalosti používania však môžu pokožku aj veľmi dráždiť. Pre citlivú pokožku preto platí pravidlo. Menej je viac! Ideálne je držať sa čo najminimalistickejšej rutiny s "bezpečnými výrobkami", ktoré majú minimum zložiek alebo sú jednozložkové. Taktiež neznásobovanie krokov starostlivosti, značiek a rôznych zložiek, zníži riziko alergických reakcií pokožky.
PRÍRODNÉ AKTÍVNE, PROTIZÁPALOVÉ A UPOKOJUJÚCE ZLOŽKY, KTORÉ SA STARAJÚ O CITLIVÚ POKOŽKU
Nechtík lekársky – Je známy svojimi upokojujúcimi, antiseptickými a hojivými vlastnosťami a pomáha upokojovať a hojiť podráždenú pokožku. (V zriedkavých prípadoch však môže pôsobiť dráždivo).
Aloe vera – Nevyhnutný doplnok pre všetky typy pleti. Je známa pre svoje hĺbkovo hydratačné, zvlhčujúce, upokojujúce a hojivé vlastnosti. Je tiež antibakteriálna a antiseptická a veľmi účinná pri liečbe zápalov a stimulácii obnovy buniek. Ideálny na upokojenie pokožky spálenej od slnka!
Harmanček pravý, modrá nevädza, rebríček obyčajný – Majú protizápalové a upokojujúce účinky, priaznivo pôsobia pri akné a dermatitíde. (Vo výnimočných prípadoch však môžu pôsobiť dráždivo.)
Bisabolol – Hlavná zložka rumančekového esenciálneho oleja, ktorá upokojuje zápal a pomáha chrániť a regenerovať kožnú bariéru. (Vo výnimočných prípadoch však môže pôsobiť dráždivo)
Rumanček kamilkový, Rmen (nesprávne rímsky harmanček) – bol vždy cenený pre svoje upokojujúce a protizápalové vlastnosti, čo z neho robí spojenca pre citlivú a alergickú pokožku. Je antibakteriálny a má silné relaxačné účinky. Upokojuje všetky zápaly. (Vo výnimočných prípadoch však môže pôsobiť dráždivo)
Ovos – ktorý je všeobecne známy tým, že upokojuje citlivú pokožku, zlepšuje jej vzhľad a chráni ju pred vplyvmi vonkajšieho prostredia.
Bambucké maslo – obsahuje mastné kyseliny, alfa-amyrín a lupeol a vitamín K, ktoré spoločne podporujú hojenie poškodenej kožnej bariéry a pomáhajú upokojovať a hojiť podráždenú pokožku, zmierňovať príznaky ekzémov, psoriázy a dermatitídy.
Ružová voda – má regeneračné a upokojujúce vlastnosti, zmierňuje svrbenie a upokojuje začervenanie pokožky. Vyživuje, hydratuje a jemne tonizuje pokožku.
Existuje mnoho ďalších prírodných látok, ako sú všetky morské účinné látky a zložky s venotonickými vlastnosťami, ktoré stimulujú krvný obeh, a tým znižujú začervenanie pokožky.
AKÝ ÍL SI VYBRAŤ NA CITLIVÚ POKOŽKU?
Biely a ružový íl je ideálnou voľbou pre citlivú pokožku. Dávajte však pozor, aby ste hlinenú masku nenechali na pokožke zaschnúť. Musíte ju neustále udržiavať vlhkú, napríklad postriekaním pleťovou vodou, termálnou vodou alebo hydrosolom, aby ste využili všetky jej účinky a nevysušili pokožku.
NIEKEDY STAČÍ LEN JEDEN DRUH OLEJA! Medzi najlepšie rastlinné oleje na citlivú pokožku patria:
- Konopný olej
- Šípkový olej
- Mandľový olej
- Kamilkový olej
- Avokádový olej
- Jojobový olej
- Borákový olej
- Marhuľový olej
- Olej z pupalky dvojročnej
- Arganový olej
Rastlinný olej si vždy vyberajte podľa typu pleti a v prípade mastnej pleti si nezabudnite vybrať nekomedogénny olej.
AKÝ HYDROSOL NA CITLIVÚ PLEŤ?
Pri citlivej a reaktívnej pleti odporúčame vynechať silné hydrosoly, aspoň kým nezistíte, ktorý vám nezhorší podráždenie. Odporúčame vyskúšať jemnú, ružovú vodu.
CITLIVÁ PLEŤ: JEDNODUCHÝ, ÚČINNÝ A EKOLOGICKÝ POSTUP
AKO ČISTIŤ CITLIVÚ PLEŤ?
Zanechajte syntetické micelárne vody s agresívnymi tenzidmi. Večer zaraďte dvojité čistenie, a to olejové a následné veľmi jemné čistenie.
Oleje, balzamy, krémy a pleťové vody sú textúry, ktoré budú ideálne na rozpustenie make-upu a zvyškových nečistôt a zároveň obnovia hydrolipidický film pokožky. Pleťová voda aeos Gentle Cleansing Lotion je krémový jemný odličovač pre citlivú pleť. Odporúčame aj 4-druhový olejový odličovač Inika Organic.
Namiesto oplachovania vodou z vodovodu používame vatový tampón namočený v (nealkoholickej) kvetinovej vode, napríklad z kvetov ruže, pomarančovníka alebo levandule či eukalyptu. Ráno si namiesto čistenia tváre len pretrite tvár vatou namočenou v kvetinovej vode.
AKÝ ORGANICKÝ KRÉM A OLEJ SI VYBRAŤ NA CITLIVÚ POKOŽKU?
Ako sme už spomenuli, menej je viac. V krémoch a sérach veľmi často nájdete viac ako 10 zložiek a môžu obsahovať aj esenciálne oleje. Pre veľmi reaktívnu pokožku preto môže lepšie fungovať jeden olej alebo zmes olejov (do 10 zložiek). Ak to vaša pleť znesie a krémy máte radi alebo ste si na ne jednoducho zvykli, vyskúšajte naše odporúčania.
Hydratačný krém si vždy vyberajte podľa typu pleti – nekomedogénny a ľahký, ak máte zmiešanú alebo mastnú pleť. Nočný krém Inika Organic Phytofuse Renew Resveratrol s arganovým, slnečnicovým a šípkovým olejom sú vyvinuté na upokojenie a obnovu pleti. Patentovaný výťažok z hrozna, stimuluje prirodzenú tvorbu kolagénu a účinne spevňuje pleť.
Výživnejší, ak máme suchú pleť aeos Enriching Moisturiser Pink s argánom, jojobou, mandľami, ružou, rímskym harmančekom, sladkým pomarančom a levanduľou.
Vo všetkých prípadoch dbáme na výber jemného a šetrného zloženia, ktoré je vhodné pre citlivú pleť.
Večer vymeňte krém za organický olej na tvár alebo upokojujúci balzam plný protizápalových účinných látok, ktoré počas noci regenerujú a upokojujú začervenanie. Stačia 3 kvapky oleja alebo veľkosť hrášku na pleťový balzam. Predtým navlhčite pleť hydrosolom pre optimálne prenikanie zložiek do pokožky.
Najvhodnejší olej na citlivú pleť je napríklad Inika Organic Rosehip Oil PURE, jednodruhový organický šípkový olej. Ide o 100%, za studena lisovaný šípkový olej, ktorý obsahuje esenciálne mastné kyseliny a antioxidanty, ktoré pomáhajú obnovovať a chrániť pokožku. Skvelý je aj vyživujúci a upokojujúci balzam s rímskym harmančekom, bambuckým maslom a nechtíkom Yage Mystic Tansy Blue Night Care Balm.
AKÉ SÉRUM NA CITLIVÚ PLEŤ ?
Opäť odporúčame jeden olej alebo zmes olejov (do 10 zložiek).
Ak chcete zvýšiť intenzitu svojej kozmetickej rutiny, môžete zaradiť upokojujúce sérum, ktoré znižuje začervenanie. Sérum sa nanáša pred krémom alebo olejom na tvár. Sérum Dafnas Anti Aging & Glow obsahuje 11 zložiek vrátane oligosacharidov z koreňa čakanky, ktoré zvyšujú produkciu a syntézu kolagénu, čo vedie k okamžitému spevňujúcemu účinku na pleť, ako aj kyselinu hyalurónovú, ktorá pomáha udržiavať vysokú úroveň hydratácie pleti. Aj citlivá pleť si zaslúži hĺbkovú hydratáciu pomocou kyseliny hyalurónovej - YAGE Aqua Splash Hydrating Essence je esenciálne sérum s molekulárnou kyselinou hyalurónovou bez obsahu oleja.
AKÁ ORGANICKÁ MASKA A PEELING PRE CITLIVÚ PLEŤ?
POZOR – Väčšina organických masiek obsahuje esenciálne oleje. Pri veľmi citlivej pleti odporúčame masky vynechať.
Ak vaša pleť masku znesie, uprednostnite jemné enzymatické peelingy bez drsných zrniek. Skvelé sú peelingy vyrobené z jemne mletého bambusu alebo prírodných aha kyselín z výťažkov austrálskeho kaviáru z citrusov, ktoré nedráždia pokožku, ako napríklad Inika Organic Phytofuse Renew Caviar Lime Exfoliator. Stačí jeden peeling týždenne, po ktorom nasleduje upokojujúca maska.
Masku môžete citlivej pleti ponúknuť príležitostne, keď to potrebuje. Vyhnite sa však peelingovým a vysušujúcim hĺbkovo čistiacim maskám.
KTORÝ MAKE-UP PRE CITLIVÚ PLEŤ ?
100% prírodný minerálny make-up je ideálny pre citlivú pleť. Vďaka svojmu minimalistickému a hypoalergénnemu zloženiu umožňuje pleti dýchať a zbytočne ju nezaťažuje.
Tento typ make-upu je vhodný najmä pre zmiešanú, mastnú a problematickú pleť, pretože vďaka prítomnosti antibakteriálneho zinku pomáha kontrolovať lesk a nedokonalosti. Najminimalistickejším zložením medzi minerálnymi make-upmi je podkladový krém alima PURE Satin Matte.
Ak chcete neutralizovať lokálne začervenanie, pred nanesením make-upu použite zelený korektor.
Ak máte suchú pleť, vyberte si typ make-upu, ktorého zloženie vyhovuje citlivej a dehydrovanej pleti. Vyberte si krémovú konzistenciu s obsahom harmančeka, jojoby a aloe vera, napríklad Sappho New Paradigm so stredným krytím alebo Kjaer Weis s mandľami, jojobou a kokosom, ktorý má variabilné a vrstvené krytie, vďaka čomu môžete dokonale bojovať proti začervenaniu a prípadným nedokonalostiam.
Upozornenie: Pri veľmi citlivej pleti odporúčame vyskúšať tekuté make-upy na zápästí a v prípade podráždenia zvoliť len púdrový sypký/kompaktný make-up, zložený z maximálne 4 zložiek a bez esenciálnych olejov https://www.licirna.cz/sypky-mineralni-makeup/ & https://www.licirna.cz/kompaktni-makeup/
Aby ste predišli zvýrazneniu začervenania, vyhnite sa príliš ružovým rúžom a vyberte si broskyňové odtiene alebo prirodzené hnedé odtiene.
Ak je vaša pleť suchá, uprednostnite krémové textúry. Púdrové textúry budú obľúbené, ak máte zmiešanú a mastnú pleť. Ak je začervenanie vašej pleti veľmi výrazné, nemusíte rúž nanášať vôbec a môžete ho nahradiť bronzerom pre prirodzene opálený vzhľad.