NASTAL ČAS ZELENEJ CHÉMIE

NASTAL ČAS ZELENEJ CHÉMIE

 

KEDYSI DÁVNO...

Do prvej polovice minulého storočia sa väčšina syntetických chemických látok v životnom prostredí ani v ľudskom tele nevyskytovala. V tom čase sa priemerná dĺžka života takmer zdvojnásobila, obyvatelia niektorých miest na Zemi zaznamenali pôsobivý nárast životnej úrovne a ľudské vynálezy zmenili charakter našej planéty.1947-usda-ddt-210

Zásadný zlom nastal počas druhej svetovej vojny, keď štátne dotácie podporili ťažbu ropy a výrobu mnohých vedľajších produktov - petrochemických výrobkov a plastov - ktoré sa stali základnými stavebnými kameňmi povojnového hospodárstva. Zázračné kozmetické prípravky, nemačkavé oblečenie, koberce bez škvŕn, plastové hračky a elektronické zariadenia - to všetko dnes zapĺňa naše domácnosti. Všetky tieto veci nám šetria čas a námahu a prinášajú nám zábavu a pohodlie. Pokrok má však aj svoju odvrátenú stranu - priemysel uvoľňuje do životného prostredia miliardy ton syntetických chemikálií, ktoré sa v prírode nikdy predtým nevyskytovali a o ktorých účinkoch na ľudské zdravie a voľne žijúce živočíchy vieme len veľmi málo. Vtedy, rovnako ako teraz, boli hlavnými kritériami pri vývoji väčšiny chemických látok ich funkčnosť a účinnosť, nie zdravie a bezpečnosť ľudí. Nikto si nebol vedomý vzťahu príčiny a následku. Chemik sa napríklad snažil vytvoriť lacnú karmínovú polymérovú farbu, ale už ho nezaujímalo, či je toxická, biologicky odbúrateľná alebo škodlivá pre naše zdravie. Nikto si podobné otázky nekládol. 

Na riziká chemickej revolúcie prvýkrát upozornila R. Carsová vo svojej knihe Tichá jar, ktorá stála pri zrode environmentálneho hnutia. Kniha sa zaoberala pesticídom DDT a vďaka zákazu dovtedy hojne používanej chemikálie zachránila mnoho ľudských aj zvieracích životov. Na nátlak médií a obyvateľov oblastí kontaminovaných skládkami (ktoré im spôsobovali zriedkavé choroby, poruchy krvi a rôzne druhy rakoviny) Kongres Spojených štátov amerických nariadil chemickým spoločnostiam odstrániť skládky nebezpečného chemického odpadu.

Aj keď prebiehajú snahy o zníženie emisií a odstránenie skládok nebezpečného odpadu, pri výrobe väčšiny chemických látok sa stále používajú tie isté technológie, ktoré znečisťujú životné prostredie a naše telá. Len Spojené štáty vyrábajú alebo dovážajú 19 miliárd kg chemických látok a každý deň vzniká 6 nových skládok nebezpečných chemických látok. (V USA je už približne 77 000 skládok). Možno žijeme dlhšie, ale sme čoraz chorľavejší a čoraz viac vedeckých štúdií ukazuje, že toxické chemikálie prispievajú k vzniku rakoviny v detstve, rôznych druhov rakoviny súvisiacich s hormonálnou nerovnováhou, astmy, porúch učenia, vrodených chýb, neplodnosti a ďalších zdravotných problémov, ktorých počet v posledných desaťročiach narastá.

 

Dôkazy ukazujú, že:

  • Chemické látky môžu ovplyvniť hormonálny systém a narušiť normálny vývoj v oveľa menších množstvách, ako sa vedci pôvodne domnievali.
  • Gény a chemické látky môžu vzájomne pôsobiť a spôsobovať celý rad ochorení.
  • Zmesi rôznych chemických látok môžu mať silný a neočakávaný vplyv na zdravie ("kokteilový efekt").
  • U jedinca, ktorý je vystavený chemickým látkam v ranom veku, sa môžu objaviť zdravotné problémy až v neskoršom veku.

 

Štúdie ukazujú, že aj malé percento rizikových chemických látok je škodlivé:



"Chemické zmesi sa správajú zvláštne a môžu byť vysoko toxické a spôsobovať neočakávané nežiaduce reakcie a ochorenia u ľudí. Zdá sa, že chemické zmesi žijú vlastným životom. Musíme sa o nich naučiť uvažovať ako o nezávislých entitách. Jednoduchý súčet , A+B, v tomto prípade neplatí, je to C." 

Harold Zelinger, toxikológ z Chemickej environmentálnej a toxikologickej služby

 

 

...ALEBO PRÍRODA NEPOUŽÍVA DETERGENTY

Snímek obrazovky 2020-04-16 v 17.49.38


"PRVÁ VEC, KTORÚ MUSÍME UROBIŤ, JE VYVINÚŤ BEZPEČNEJŠIE VÝROBKY NAMIESTO TOHO, ABY SME SA SNAŽILI NAPRAVIŤ VZNIKNUTÉ ŠKODY A ZNEČISTENIE"


Chemický priemysel sa teraz nachádza na križovatke. Petrochemická infraštruktúra z polovice 20. storočia bola vybudovaná predovšetkým s ohľadom na funkčnosť a pohodlie, nie na bezpečnosť a zdravie. Ako taká je už značne zastaraná a patrí do minulosti, keď sa ľudia považovali za oddelených od toxických systémov, ktoré vytvorili. Sme teraz múdrejší?

Chemické jedy znečisťujú naše rieky, ryby a ľadové medvede. Cez pupočnú šnúru prúdia do tiel našich detí. Karcinogény v kozmetike nemožno oddeliť od karcinogénov v potravinách a ovzduší, rovnako ako nemožno oddeliť chemické továrne znečisťujúce životné prostredie od skládok chemického odpadu, ktoré súvisia s rastúcim výskytom astmy.


KROK SPÄŤ K PRÍRODE NADOBÚDA SO ZELENOU CHÉMIOU ÚPLNE NOVÝ ROZMER.

Vedci z celého sveta, ktorých nikdy neprestala fascinovať dokonalosť a prepracovanosť sveta prírody, prichádzajú s úžasnými objavmi inšpirovanými prírodou. Ako vyrábať veci bez škodlivých chemikálií, ale s rovnakou kvalitou a spoľahlivosťou? Napríklad doktor Kaichang Li z Oregonskej univerzity, ktorý chcel nahradiť rakovinotvorný formaldehyd, našiel odpoveď prechádzkou v prírode. Všimol si malú mušľu, ktorá sa húževnato držala balvanu, priniesol niekoľko mušlí do svojho laboratória a skúmal lepkavú látku, ktorú mušle vylučujú. Túto látku sa mu podarilo zreplikovať pomocou živice na báze bielkovín získanej zo sójovej múky. A výsledok? Bezpečné a lacné lepidlo, ktoré spĺňa všetky požiadavky na použitie a lepenie preglejky.

 

 

VYUŽITIE PÔVODNÝCH POZNATKOV O PRÍRODNÝCH LÁTKACH V KOZMETIKEManasi7_Hero_Ingredient_Apricotkerneloil

Nakoniec, na celom svete nájdeme mnoho odborníkov, ktorí pracujú na látkach, ktoré sú pre nás naozaj dobré. Spoločnosti, ktoré vyvíjajú svoje výrobky už mnoho rokov, dokonca aj nové spoločnosti, využívajú silu prírody. Rešpektujú pestovanie rastlín a uvedomujú si prepojenie medzi človekom a jeho životným prostredím. Sú vďačné za každú zdravú rastlinu, ktorá ich výrobku daruje svoju nezameniteľnú vôňu a mnohé účinné a liečivé látky. 

Tieto značky pracujú predovšetkým s bioaktívnymi látkami farmaceuticky významných rastlín. Poznatky sa dosť často opierajú o učenie našich predkov z Čiech a z mnohých krajín, kde sa príroda ctí a skúma už mnoho tisícročí (východná medicína, Rusko), a dopĺňajú ich o nové skúsenosti. Pre ľudí z dávnejších čias bol pojem zelená chémia každodennou súčasťou ich života, prirodzene využívali prírodné materiály. Ich poznatky vychádzali z pozorovania prírodných procesov, ich štúdia a rešpektovania. Dokumenty o starovekých bylinkároch a liečiteľoch jasne ukazujú, aký to bol dlhý proces - prírodu zvyčajne študovali celý život. Dnes nám zostali ich knihy a cenné poznatky.

Zrýchlená doba, ktorú priniesol technologický rozmach, nám ako spínač hodila rýchlosť myslenia, konania, výsledkov či úspechu, ale v prírode nič také neexistuje. Všetko má svoj čas, deje sa to s pokojom a tichom a v cykloch. Niet divu, že sme stratili prirodzené spojenie a nedokážeme sa stíšiť a len pozorovať a učiť sa z najmúdrejšieho zdroja.

Je to ešte stále obdobie dozvukov tohto pokroku, ale ako už môžeme vidieť v štatistikách, je to aj obdobie mnohých nových chorôb, depresií a stresu, a preto nemôže dlho fungovať. Tak ako organizmus môže byť stresovaný len tak dlho (keď mu ide o život, keď je stres dôležitý napríklad pre agilitu a záchranu), a ak je tento čas príliš dlhý, organizmus prirodzene skolabuje. Podobne aj ľudia sa postupne v strese začnú opäť upokojovať, spomaľovať a počúvať. Teraz máme jedinečnú príležitosť prepojiť a porovnať naše západné poznatky s oveľa staršími zdrojmi a porovnať, čo nám skutočne slúži a čo by sme mali zo svojho života odstrániť. 

 

 

4ba2b4091940a7818894c1adc61a206fBIOMIMIKRY: INOVÁCIE INŠPIROVANÉ PRÍRODOU

Po miliardách rokov príroda zdokonalila svoje výtvory. toto nové vedné odvetvie sa venuje štúdiu jej najlepších "vynálezov" a ich aplikácii v modernom svete. Cieľom je budovať nové vzťahy s prírodou a využívať jej múdrosť. Inšpiruje sa pavúčím hodvábom, ktorý je nepremokavý a päťkrát pevnejší ako oceľ, pávím perím, ktoré využíva lom svetla na vytvorenie farby, alebo čistotou, ktorá je jednou z podmienok prežitia a ktorá je prirodzená (bez použitia chemikálií).

Prírodné organizmy skôr zabraňujú usadzovaniu nečistôt, napríklad dômyselnými vlasmi, ktoré zabraňujú usadzovaniu nečistôt (používajú sa v stavebníctve), alebo slinami, ktoré zabraňujú usadzovaniu, ale nič nie je škodlivé ani jedovaté. V budúcnosti sa bude na komerčné účely využívať napríklad lotosový kvet. Hovorí sa o ňom ako o suchom zipse budúcnosti. 

 

 

HOSPODÁRSTVO AKO SEKVESTRAČNÝ LES 

Zelená chémia povedie k novej priemyselnej revolúcii, ktorá nám umožní žiť v harmónii s prírodou a vybudovať nové zelené hospodárstvo. Takéto hospodárstvo bude ako sekvojový les: zrelý les opätovne využíva všetky dostupné zdroje, recykluje ich a žije v súčinnosti s rastlinami a živočíchmi, ktoré ho obývajú. Všetky časti jeho ekosystému fungujú ako súčasti celku.