SUCHÁ PLEŤ

 

Neviete, ktorá organická kozmetika sa hodí pre vašu pleť? Objavte náš špeciálny výber odporúčaní pre suchú a veľmi suchú pokožku. Nájdete tu aj náš osobný výber organických kozmetických produktov, priamo pre určený typ pleti.

 

 

Ako rozponať skutočnú suchú pokožku?

mala-2

Suchá pokožka je podvyživená a vyžaduje komplexnejšiu starostlivosť. Tento typ pleti je väčšinou reakciou na vnútorné prostredie tela, hormonálne zmeny, na nesprávnu životosprávu. Medzi príznaky suchej kože patrí nepríjemný pocit napätosti v koži, mdlosť, šupinatosť, svrbenie a jej časté podráždenie. Priesvitná, citlivá a ľahko reaktívna suchá pokožka je často náchylnejšia na vonkajšie podmienky ako je chlad, vietor alebo voda, a má tendenciu sa rýchlejšie vrásčiť. Je drsná na dotyk, postráda pružnosť, hladkosť a žiaru.

 

Prečo je moja pokožka suchá?

Suchá pokožka sa vyznačuje nedostatkom vody a tukov (lipidy). Naša pokožka je chránená pred vonkajšími vplyvmi lipidnou bariérou na jej povrchu. Suchá pokožka však nevyrába dostatok mazu, čo jej bráni vytvárať homogénnu bariéru.

Výsledok? Koža stráca schopnosť udržiavať vodu a zmenená bariéra je zraniteľná voči vonkajším agresorom a dráždivým látkam, ktoré sa ľahšie prenikajú do epidermu.

Nedostatok mazu v kombinácii so stratou vody spôsobuje vyschnutie.

 

Suchá alebo dehydrovaná pokožka: Chyba, ktorú každý robí.

Akonáhle cítite, že je pokožka napätá, myslíte si, že máte suchú pleť, ale často sa mýlite!

Prípady suchej pokožky sú pomerne vzácne. Väčšina ľudí, ktorí si myslia, že majú suchú pokožku, má v skutočnosti „iba“ dehydratovanú pokožku, je to vlastne koža, ktorá je (veľmi) smädná. Dehydratácia môže ovplyvniť všetky typy pleti, či už mastné, suché alebo zmiešané.

Dehydratovaná pokožka postráda vodu, zatiaľ čo suchá pokožka postráda tuk. Môžeme mať zároveň aj suchú a dehydratovanú pokožku (a to je pravda!); ako je vysvetlené vyššie, pozmenená bariéra suchej kože spôsobuje významnú stratu vody.

 

Ako to rozlíšiť?

Na rozdiel od suchej kože je dehydratovaná koža obvykle dočasným problémom.

Dehydratácia je často spôsobená prostredím (prechladnutie, vietor, vystavenie slnku atď.), stresom, únavou, alkoholom, liečbou antibiotikami, skrátka pre telo náročným životným štýlom. Dehydratovaná koža pôsobí napäto, natiahnuto, mdle. Zároveň ale niektoré oblasti tváre, ako je T-zóna, budú mať tendenciu lesknúť sa, v týchto oblastiach sa môžu vyskytnúť aj väčšie póry.

Suchá koža sa vyznačuje veľmi suchými miestami či odlupovaním kože a šupinkami, často svrbí a objavujú sa na nej drobné prasklinky. Póry nie sú vidieť vôbec a pleť je matná. Je dôležité jasne rozlíšiť medzi suchou kožou a dehydratovanou kožou, pretože sa s nimi nezaobchádza rovnakým spôsobom. Pokiaľ je stanovená nesprávna diagnóza, koža nedostáva čo potrebuje a stav pretrváva.

Pokiaľ je vaša pokožka dehydratovaná, veľmi bohaté a výživné krémy a oleje jej nemusia urobiť dobre: privedú do pokožky tuk, ale málo vody. Môžu navyše upchať póry.

 

 

Ako sa správať k suchej koži? Hydratujte a intenzívne vyživujte!

 

6 prírodných účinných látok, ktoré suchá pokožka miluje:

  • Rastlinné oleje sú ideálne na šetrné odstraňovanie make-upu, nahrádzajú či dopĺňajú váš hydratačný krém a poskytujú pokožke ďalšiu výživu. Sú bohaté na vitamíny – najmä vitamín A, C, E (ktoré suchá pokožka potrebuje najviac).
  • Rastlinné maslá ako je bambucké a kakaové maslo, ktoré sú skvelé pre intenzívnu výživu veľmi suchej pokožky.
  • Špeciálne hydratačné séra a účinné krémy s hydratačnými vlastnosťami. Prečo olej nehydratuje? Zaujímavý článok na tému prečo oleje sami o sebe nehydratujú, ale uzamykajú vodu je TU
  • Hydrosoly alebo kvetinové vody, ktoré obvykle rozprašujeme bezprostredne po umytí tváre, aby sme neutralizovali účinok usadzovania vodného kameňa.
  • Kyselina hyalurónová je must have najmä pre dehydratovanú suchú pokožku. Zadržuje až 1000-násobok svojej hmotnosti vo vode, zaisťuje správnu hydratáciu až do hlbokých vrstiev pokožky.
  • Med, ktorý má liečivé, ale aj zvlhčujúce vlastnosti: priťahuje a zadržiava vodu v tkanivách pre optimálnu hydratáciu.
  • Oslie mlieko je známe pre svoje zmäkčujúce, upokojujúce, regeneračné vlastnosti, ale aj pre svoju vysokú kožnú toleranciu.

 

 

 sezamovy-olej-lzs-bio-deo-100ml-2

Ktorý olej na suchú pokožku a stačí mi len olej či balzam?

Organické rastlinné oleje bohaté na esenciálne mastné kyseliny sú najlepšími spojencami pre suchú pokožku! Majú vynikajúcu afinitu k pokožke a pomáhajú obnoviť hydrolipidickú bariéru, ktorá chráni pred vonkajšími agresormi a udržuje hydratáciu v tkanivách.

Veľmi dôležité je si uvedomiť, že oleje či masla sami o sebe nehydratujú, ale uzamykajú vodu z (hydrolátu, séra či krému) vo vnútri pleti, regenerujú ju a chránia. Pre suchú pleť je preto najvhodnejšia kombinácia a postup starostlivosti: 1. Kvetová voda/hydrosol (nie klasická kde je vodný kameň) 2.Sérum či hĺbkovo hydratačný krém, ktorý prestúpi do hlbších vrstiev kože 3.Vhodný bohatý olej, ktorý všetky predchádzajúce kroky uzamkne v pleti a vytvorí ochranný obal.

Prednostne volíme organický olej bohatý na omega 6 a 9, ktorý podporuje produkciu lipidov.

 

Doporučené oleje: Borák, Pupálkový olej, Arganový olej, Avokádový olej, Pšeničné klíčky, Kokosový olej, Sezamový olej, Mandľový olej, Jojoový olej, Ricínový olej

Ďalšie oleje vhodné pre suchú pleť sú: Kaméliový olej, Šípkový olej (vit C, E), Konopný olej, Slivkový olej, Marhuľový olej, Arganový olej, Acai, Baobab, olej z Granátového jablka, Malinový olej, Marulový, Mrkvový, Squalan

 

 

Ktorý hydrosol pre suchú pokožku?

Hydrosoly sú vhodné pre všetky typy pleti. Pre upokojenie suchej pokožky a zjemnenie pokožky sú naše obľúbené:

  • ružová voda
  • oranžový kvet
  • harmančekový hydrosol
  • levanduľový hydrosol

mceclip2

 

Organický rituál, ktorý si zamilujete pre suchú pleť

 

1/ Je možné vyčistiť a odlíčiť pokožku bez jej vysušenia?

Suchú pokožku často nevedomky podporíme pri nesprávnom čistení, ktoré ju môže sušiť a dráždiť, pokiaľ zvolíte nesprávne produkty.

Odložte micelárne vody a zaraďte do svojho rituálu čistiace oleje, ktoré zanechávajú pokožku jemnú, pružnú a relaxovanú! Olej zanecháva na pokožke ľahko zvlhčujúci film, ktorý je veľmi príjemný. Môžeme odporučiť: Aeos Organický čistiaci olej pre suchú pleť alebo Yage Snow White hĺbkový čistiaci odličovací olej

Pokiaľ pleť odličujete a čistíte v niekoľkých krokoch, vynechajte penivé či alkoholové čistiace produkty a namiesto nich voľte výživné receptúry: mlieko/krém AEOS Organické čistiace mlieko s aloe vera a arganom, alebo "voskový" balzam na odstraňovanie make-upu, ktorý odstraňuje nečistoty a obnovuje hydrolipidový film Dafnas Skincare Čistiaci balzam na regeneráciu pleti

Náš extra tip? Okamžite po vyčistení tváre systematicky aplikujte kvetovú vodu alebo zvlhčujúcu hmlu, aby ste odstránili obsah vápenca vo vode a zabránili vysušeniu pokožky. Skvele vám pomôže napríklad: Gressa Skin Kvetová hmla z Bulharskej ruže

Nikdy si nenechajte na tvári tonikum alebo kvetinovú vodu úplne zaschnúť: voda má tendenciu sa odparovať a suchá pleť ju musí predovšetkým uzamknúť vo vnútri! Práve preto používame krém alebo olej priamo na ešte orosený povrch, aby sme hydratáciu uzamkli v koži. Vyberte si hmlu obohatenú o zvlhčujúce aktívne zložky pôsobiace v hlbokých vrstvách kože, ako je Aloe vera alebo Camelie Japonica (hlboká hydratácia a vyrovnanie pH kože) či nechtík lekársky, aby v pokožke dosiahli maximálnu hydratáciu. Dafna's Active mist s Caméliou Japonicou (suchý olej)

Ráno nie je potrebné čistiť suchú pokožku? Stačí ju opäť len orosiť kvetinovou hmlou, stiahnuť prach a nečistoty organickým tampónom. Pokiaľ je pleť veľmi suchá alebo reaktívna (platí to isté aj u veľmi citlivej pleti či rosacei), tak naozaj nie je nutné ju ráno drhout a "odmasťovať" ochranný film a mikrobióm. Pleť si niekedy môže pomôcť aj sama tzv. "eliminačnou diétou", to platí hlavne pre extrémne prípady suchej a citlivej pleti a pre rosaceu, kedy sa kompletne vysadí kozmetika na 14 dní alebo sa rutina zmenší na úplný základ, a to: večerné odlíčenie a starostlivosti a ráno iba prestriekanie hmlou alebo jemné utretie naparenou špeciálnou žinkou (bez použitia ďalšieho odličovača).

Táto metóda je vhodná skôr pre vážnejšie stavy, kedy sa snažíme čo najmenej zasahovať do prirodzeného ochranného filmu a dôležitého mikrobiomu kože, ktorý pleť chráni, zvláčňuje a predchádza strate hydratácie. Zdravá pleti, maz a dobre vybalansovaný mikróbiom si vie s baktériami poradiť, prach a prebytočný maz sa dá zotrieť aj kvetinovou vodou a žinkou bez použitia čističa a mechanického trenia.

 

Výber produktov:

 Snímek obrazovky 2020-05-11 v 23.19.00-2

 

2 / Olej, balzám, krém: Který je najedší pre mojo suchu pokožku?

Vyberte si organický hĺbkovo hydratačný produkt bohatý na rastlinné oleje a masla, ktorý intenzívne vyživuje a chráni pred vonkajšími vplyvmi. Hľadajte hustý krém so schopnosťou vyživovať všetky vrstvy kože vďaka skvelému pomeru olejov, masiel a výťažkov. Odporúčame Dafna's Skincare Nutrition - bioaktívny výživný krém so ženšenom alebo Inika Organic Výživný denný či nočný krém s koreňom Maca a Aloe Vera.

 

Dôležité je vedieť, že rastlinné oleje neprinášajú vodu do pokožky, takže ich nemožno považovať za skutočne hydratačné.

Napriek tomu nepriamo prispievajú k hydratácii kože obnovením hydrolipidického filmu, ktorý zadržiava vodu v tkanivách a uzamykajú tým vodu v pleti. Organický olej je veľmi dôležité používať na suchú a smädnú pleť spolu s výživným sérom či krémom. Aplikuje organický olej večer hneď po nanesení krému alebo séra v bio kvalite, ktoré preniká hlboko a podporuje nočnú regeneráciu buniek.

  • Pre suchú & dehydratovanú pokožku odporúčame vyskúšať Inika Phyto-Active Šípkový a Konopný olej alebo Beautiful Oil od Kjaer Weis s koreňom svetla
  • Olejové sérum s Chia a Tans Blue od Dafnas Skincare Serenity či Gressa Skin Nočný regeneračný elixír
  • K zrelej a suchej pleti patrí dokonalý „zamykací“ olej od Yage Organic s Retinolom a s revolučnou technológiou znižujúcou hĺbku vrások o 15%.

Uprednostňujte ošetrenie bez alkoholu, aby ste predišli riziku ešte väčšieho vysychania pokožky. Na maximálne vyživenie je ideálny pleťový balzam plný živín a regenerácia účinných látok! Yage Mystic Tansy Blue nočný ošetrujúci balzam s kakaom, bambuckým maslom a marockým harmančekom.

Pokiaľ vám krém nestačí, použite ho spolu s organickým pleťovým olejom: zmiešajte 1 alebo 2 kvapky s krémom alebo aplikujte olej ako sérum pred krémom.

Správne nanesenie: Vždy nanášajte tvárový olej alebo balzam na vlhkú pokožku ideálne zvlhčenú kvetinovou vodou či termálnou vodou, aby bola zaistená optimálna penetrácia. Pokiaľ je vaša pokožka dehydratovaná, najprv použite sérum kyseliny hyalurónovej pre rovnováhu. YAGE Aqua Splash hydratačná esencia s multi molekulárnou kyselinou hyalurónovou.

 

Výber produktov:

 Snímek obrazovky 2020-05-13 v 20.10.21-2

 

 

3 / Aký peeling / exfoliant a masku ​​na suchú pokožku?

Exfoliácia je nevyhnutným nástrojom na odstránenie odumretých buniek a suchých mierok. Umožňuje následnú starostlivosť, aby lepšie prenikla do Epiderma.

Pre suchú až veľmi suchú pokožku sa vyhnite príliš častým odlúpaniam: maximálne raz týždenne.
Dajte si pozor na abrazívne odlúpenia, ktoré narušujú epidermu, uprednostňujú recepty s jemnými zrnami obohatenými o výživové oleje alebo medové peelingy, ktoré zároveň hydrate.

 

Yage Organic Luxusní Peeling s jojobovými kryštálmi, papájou a drahokamom alebo INIKA Phytofuse Renew Pleťový peeling s rastlinným kaviárom Austrasica, ktorá je známa vysokým obsahom kyselín aha s mikroskopickým bambusovým práškom na jemné odlupovanie.

Relaxujte cez víkendy s relaxačnou a upokojujúcou maskou na tvár.
Vyhnite sa hlineným maskám, ktoré ich vyschnú a napíšte na pokožke. Preferujte jemnú krémovú, výživnú textúry, ktoré odchádzajú 30 minút alebo niekoľko hodín.

Tipy:

  • Ak stále chcete používať hlinenú masku, premiešajte ju s medom alebo inou zvlhčovacou maskou, aby ste dosiahli väčšie pohodlie pokožky. Pravidelne naneste hmlu tak, aby maska ​​na pokožku nevyschla a okamžite potom naneste hydratačnú masku.
  • Suchý pokožka, ktorá je napätá po sprche? Naneste medovú masku. Chráni pokožku pred dehydratáciou, zatiaľ čo vodná para aktivuje enzýmy obsiahnuté v mede a je desaťkrát účinná.

 

Výber produktu:

Snímek obrazovky 2020-05-13 v 21.02.52-2

 

4 / Suchá pokožka: Ako nalíčiť suchú pokožkuAký organický make-up pre suchú pokožku?

Zabudnite na konzistenciu sušenia prášku, ktorá má tendenciu vytvárať napätú pokožku a ktorá zvýrazňuje suché oblasti a jemné línie.

Obzvlášť potrebujete krémové textúry, ktoré zostávajú pohodlne sediace na pokožke po celý deň a vytvárajú prirodzene jasnú tvár.
Vyberte si hydratačné výrobky obohatené o rastlinné oleje a maslo, ktoré vyživujú a chránia pokožku, ako je napríklad Sappho Essential Foundation s aloe vera, zeleným čajom a jojobou alebo kvapalinovým základom Inika Organic Liquid Foundation s kyselinou hyalorónovou, avokádom a bambuckým maslom.

Najlepšie je najprv použiť organický olej alebo balzam na pokožku ako prvý. Vďaka tomu sa make -up môže prirodzene šíriť na pokožku, ľahšie sa aplikuje a nevytvára suché povrchy.

Na suchej pokožke, ktorá má tendenciu byť slabá a bez žiara, sa nepoužívame ako fixátor prášku, ale používame zvlhčujúcu hmlu, ktorá opravuje make -up, osvieži a rozjasňuje pokožku.

 

Výber najlepších produktov:

 Snímek obrazovky 2020-05-13 v 22.35.24-3

Dávate suché pleti žiaru a prírodný zdravý lesk pomocou krásnych organických zvýrazňovačov s hydratačnými olejmi a maslom. S kokosovým olejom a mandľami od Kjaer Weis Duo Blush alebo oblíbený Manasi 7 Strobelighter s ricínom a včelím voskom.

 

Výber najlepších produktov:

 Snímek obrazovky 2020-05-15 v 21.45.21-3

 

 

Změna diéty 

clim_thumb_xxl_olejovo_bilkovinova_strava_titul478-2

Zlé zloženie stravy, ktoré chýbajú dôležité vitamíny a živiny, je ďalšou možnou príčinou suchej pokožky. Je dôležité zahrnúť dostatok zdravých tukov, potraviny obsahujúce beta -karotén, vitamín E a minerály, ako je zinok, selén, jód a horčík. (Zmes minerálov horčíka, zinku a vitamínu B6 z ECCE Vita) Tieto látky sa nachádzajú napríklad vo vlašských orechoch, semenách, olejoch za studena, mastnými rybami, morskými riasami, ovocím a zeleninou.

Skutočným zázrakom sú hlavne ľanové semená v suchej pokožke, ktoré podporujú účinky omega-3 mastných kyselín a tiež udržiavajú vyšší podiel vody v koži.

Rovnaký účinok môže mať aj vlašské orechy a do takmer všetkých jedál je možné pridať rozdrvené ľanové semená. Osobne odporúčam Budwig Cream v stravovaní s rovnakým menom, kde je zahrnutý ľanový olej v kombinácii so syrom a medom. Ďalej panenský kokosový olej, ktorý sa môže používať interne a použiť na pokožku.

Dodržiavanie režimu pitia je tiež nevyhnutné, pretože suchá pokožka môže byť tiež príznakom dehydratácie.

 

 

Autor textu: Veronika Milá