ÚVOD DO SVETA CLEAN BEAUTY

ÚVOD DO SVĚTA CELAN BEAUTY

Mnohé štúdie nezávislých vedcov tvrdia, že chemické látky v životnom prostredí, v strave a v kozmetike môžu spôsobovať vážne problémy nášmu telu a prírode. Iní sa snažia ich tvrdenia vyvrátiť tvrdením, že v malých množstvách chemikálie neškodia. Je zrejmé, že chémia mala a má svoje využitie a ja verím, že sa dá využiť pozitívnym spôsobom. Žiaľ, nadmerné používanie v kozmetických výrobkoch, potravinách alebo oblečení sa ukázalo ako nesprávna cesta.

Až 90 % syntetických látok nebolo dostatočne preskúmaných. Až v poslednom desaťročí sa postupne presadili povinné oficiálne postupy testovania log, takže sa v podstate nevie, čo drvivá väčšina chemických látok robí s ľudským telom. Dá sa povedať, že všetko vyzerá ako veľký experiment na ľudskej populácii a kupujúci málokedy tušia, aké vysoké sú zdravotné riziká mnohých látok.  

 

Vedeli ste, že až 90 % moderných chemických látok

nebolo buď vôbec preskúmaných,

alebo sa ich potenciálne účinky zistili len veľmi slabo?

 

 

SLUŽBYBANNER10

AŽ 60 % APLIKOVANÝCH LÁTOK SA VSTREBÁVA DO KRVNÉHO OBEHU CEZ POKOŽKU

 

struktura-koze-cz-sf4ek_page

Pigmentové bunky, potná žľaza, mazová žľaza, folikul, cievy, podkožné tkanivo, jazva, koža

Mnohé látky sa dostávajú do krvného obehu cez kožu a môžu sa hromadiť v tele a spôsobiť veľké škody. Nehovoriac o kokteilovom efekte, keď sa rôzne druhy chemických látok navzájom posilňujú a môžu spôsobiť okamžité poškodenie. A teraz sa dostávame k otázke, aj keď je množstvo chemikálie vo výrobku "málo", máte predstavu, koľko týchto výrobkov "s málo" na príklad etylénglykolu používate? 

Koža má mnoho funkcií: Poskytuje ochranu pred vonkajším prostredím, najmä pred fyzikálnymi, chemickými a inými vonkajšími útokmi Vylučuje toxické látky a plyny z tela, čo často signalizuje vnútorné problémy organizmu.

Množstvo absorbovaných látok je výrazne ovplyvnené zdravím kože. Zatiaľ čo zdravá koža absorbuje menšie množstvá, poškodená koža má veľkú resorpčnú schopnosť, čo môže viesť k veľkému prenikaniu látok do tela, vzniku infekcií atď. Takto môže do tela preniknúť až 60 % aplikovaných látok.


Cez kožu sa vstrebané látky dostávajú do krvného obehu a odtiaľ do celého tela. Niektoré látky sa vylúčia, ale niektoré zostávajú v tele a môžu zaťažovať životne dôležité orgány alebo spôsobovať množstvo iných problémov. V dôsledku aplikácie ropných produktov sa upchávajú póry, čo bráni dýchaniu pokožky aj vylučovaniu toxických látok z tela. Mnohé látky, ktoré sa dostávajú do tela, tiež poškodzujú (oslabujú) pokožku, dráždia a stimulujú ochranné mechanizmy organizmu, spôsobujú stres atď.



 

Ešte sa vráťme k účinku chemického kokteilu

Okrem kozmetiky sa rôzne chemické látky absorbujú aj cez pokožku, napríklad z oblečenia alebo vzduchu. Bežne používaná kozmetika obsahuje vysoký podiel chemických látok (niekedy až 100 %), z ktorých niektoré môžu poškodiť ľudské zdravie. Výrobcovia často argumentujú tým, že zložky spĺňajú zákonné požiadavky a sú prítomné v minimálnom, t. j. neškodnom množstve, napr. do 1 %. V súčasnosti sú ľudia vystavení desiatkam, dokonca stovkám rôznych chemikálií a cudzorodých látok súčasne, ktoré sa môžu stať jedmi. Pri ich konečnom pôsobení sa uplatňuje tzv. kokteilový efekt. To znamená, že látky v zmesi navzájom posilňujú svoju toxicitu. Nebezpečná látka v zmesi s inou toxickou látkou už pôsobí v tisíckrát vyššej koncentrácii, ako keď je prítomná samostatne. Uvedieme jeden príklad: kokteil obsahujúci malú dávku ortuti, ktorá by zabila jedného zo 100 potkanov, a dávku hliníka, ktorá by tiež zabila jedného zo 100 potkanov, má prekvapivý účinok: všetky potkany by uhynuli.

Štúdia dokazuje, že aj malé percento rizikových chemických látok je škodlivé:

button2

Snímek obrazovky 2021-01-14 v 4.31.00

 

Spočítajte si, koľko kozmetických prípravkov denne používate:

Čistenie pleti:

1. čistiaci prípravok
2. tonikum
3. denný krém
4. nočný krém
5. očný krém
6. odličovač
7. maska/peeling

Starostlivosť o vlasy: 

8. šampón
9. kondicionér
10. lak na vlasy
11. gél na vlasy
12. maska na vlasy/liečba vlasov
13. lesk na vlasy
14. suchý šampón 

Make-up: 

15. make up
16. púder
17. korektor
18. maskara
19. tiene
20. lesk/línia
21. bronzer
22. rozjasňovač

Strarostlivosť o telo: 

23. tekuté alebo tuhé mydlo/sprchový gél
24. telové mlieko

Ostatná starostlivosť o pokožku:

Krémy proti celulitíde a na spevnenie pokožky, krémy na opaľovanie a po opaľovaní, krém na ruky, lak na nechty, odlakovač na nechty, parfum, dezodorant, antiperspirant, zubná pasta, ústna voda, prípravky na holenie a po holení, samoopaľovacie prípravky.

 

 

K akému číslu ste dospeli?

Pre porovnanie: dospelá žena (a nielen žena) používa v priemere 10 až 20 výrobkov denne, tínedžeri často používajú až 25 výrobkov. A tie potom používame, možno s malými odchýlkami, prakticky celý život. Vieme, že do pokožky môže preniknúť až 60 % aplikovaných látok (pri poškodenej pokožke ešte viac) a že pri 15 výrobkoch denne je "bezpečné" množstvo chemických látok mnohonásobne vyššie. A to je len kozmetika, ďalšími faktormi sú samozrejme potraviny, vzduch, čistiace prostriedky alebo oblečenie.

 

 

Ako teda začať?

_DSC2274mala1. Nezbláznite sa a nezačnite hneď všetko vyhadzovať, postupne si prejdite a pozrite, čo už doma máte, a na začiatku sa zbavte najškodlivejších výrobkov.

2. Urobte si jednoduchý zoznam najhorších zložiek (pozri ďalšiu kapitolu) a vyhýbajte sa im, ako sa len dá.

3. Nespoliehajte sa na slogany výrobcov (prírodná kozmetika nie je patentovaná a môže obsahovať aj tie najhoršie chemikálie).

4. Poctivo začnite otáčať škatuľky, nájdite INCI (= fakty o tom, čo výrobok obsahuje), a aj keď budete spočiatku zmätení, čoskoro sa zorientujete a začnete si všímať rastlinné zložky a naučíte sa ich oddeľovať od chemických.

5. Investujte svoju energiu v podobe zarobených peňazí tam, kde sa vám to vráti, v podobe krémov alebo make-upov z najdrahších ingrediencií, ako sú výťažky z bylín, kvetov , za studena lisované oleje alebo vosky a ďalšie. To vám skutočne prinesie úžitok. Vyhnite sa lacným chemickým náhradám a ropnému odpadu.

Je dobré si uvedomiť, že kozmetika je ako jedlo, potrava pre pleť. Vyživuje ju, vyživuje, ale môže jej aj uškodiť. Už len preto je dobré čítať zloženie, nepodľahnúť tlaku reklamy a zavádzajúcich sloganov. 

Čo vám môže pomôcť? Nám veľmi otvorila oči kniha chemika Víta Syra Tajomstvá kozmetiky. Nájdete ju aj v našom eshope TU



 

 

 

ZAUJÍMAVOSTI


Štúdia, ktorú v roku 2004 publikovala americká EWG (Environmental Working Group), prezentovala nasledovné závery svojho vedeckého výskumu: v pupočníkovej krvi novorodenca sa našlo v priemere asi 200 chemických a nebezpečných látok.  

Odhaduje sa, že žena, ktorá pravidelne používa rúž, počas svojho života prehltne viac ako kilogram chemických látok.

 

Zdroj: Doba jedová III Kosmetika